HAMİLELİK 9. HAFTA

Anne Adayında olan Değişimler Gelişimler

 Hamileliğinin 3.ayının başlangıcıdır. 3.ay, ilk trimesterin sonuncu ayıdır. Bu ayda mide bulantısı, sık idrara çıkma, yorgunluk gibi erken dönem belirtileri de yer alır. Ve bu ay bu belirtilerin yoğun hissedildiği son aydır. 

Bunun yanı sıra bel çevrenizde kalınlaşma hissedebilirsiniz. Kan hacminiz gebeliğiniz boyunca sürekli artacaktır. Kan miktarınız, gebe kalmadan önceki kan miktarınızdan neredeyse % 50 fazlalaşmıştır.

Bu haftadan itibaren, göğüslerinizde meydana gelen dolgunluk ve hassasiyette artış olabilir. Göğüslerinizi alt kısımdan destekleyen sütyen kullanmanız sizi bu konuda rahatlatacaktır. Bu dönemde kendinizi yorgun hissedeceğiniz için uykuya daha çok ihtiyacınız olabilir. Bulduğunuz her fırsatta dinlenmeye çalışın.  

Bebeğinizdeki değişimler gelişimler

Bu hafta toplam ağırlığı 2-3 gr civarındadır. Gebelikte 9. Hafta da bebeğiniz neredeyse orta boy bir zeytin tanesi kadar olduğunu söyleyebiliriz.

 9. haftada bebek hareketleri yavaş yavaş başlar. Çünkü bebeğinin minik kasları oluşmaya başlar. Bebeğin artık vücudunu, kol ve bacaklarını hareket ettirebilir hale gelir. Bu hareketler 9.hafta ultrason incelemesinde görülebilir. Ama minik tekme ve yumruklarını senin hissedebilmene biraz daha vakit var. Bir şeyler hissedebilmen için daha çok erken..

9 Haftalık Anne Adayına Öneriler 

  • Kimyasal madde bulunan salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etleri, hazır çorbaları ve asitli içecekleri kesinlikle tüketmemelisiniz.
  • Besin grubunu olabildiğince çeşitli tutmak sana demir, folik asit, kalsiyum, C vitamini sağlar. C vitamini, fetal doku gelişimi ve demir emilimi açısından hamilelik döneminde çok önemlidir. Araştırmalar C vitamininin hamilelik zehirlenmesini önlemeye yardımcı olduğunu gösterir.

  •  Egzersizdeki amacınız kilo alımını kısıtlamak olmamalıdır. Formda kalmak, gebelikte yaşanan sırt ve bel ağrılarını hafifletmek ve doğumun daha rahat yapılabilmesini sağlamak için egzersiz yapmalısınız.  
  • Elektrikli battaniye: Elektrikli battaniyeler, düşük seviyeli de olsa bir elektromanyetik alan oluştururlar. Gelişmekte olan cenin bu elektromanyetik alanlara yetişkinden daha duyarlı olur.

  • Saunalar, sıcak küvetler ve kaplıcalar: Bebekler vücut sıcaklığını korumak için annelerine güvenir. Eğer sauna, sıcak küvet, kaplıca gibi faktörlerle annenin vücut sıcaklığı yükselirse ve uzun süre öyle kalırsa, bu durumda bebeğin gelişimi sırasında kritik dönemlere rast gelirse bebeğe zarar verebilir.Folik Asit takviyesi mutlaka almalısınız neden?

  • Folik asit, nöral tüp defektlerinin (kusurunun) embriyoda daha oluşmadan %70 oranında önlenebilmesini sağlar. Nöral tüp denilen yapı, beyin dokusundan başlayarak, omuriliğe de içine alan bir yapıdır. Bu yapı, döllenmeden sonraki 2. ile 3. hafta arasında gelişimini tamamlar. Bu gelişimin sorunlu olması, nöral tüpün herhangi bir bölgesinin açık kalmasına sebep olur ve bu durum Nöral Tüp Defekti olarak adlandırılır. Nöral Tüp Defekti, en sık rastlanan doğumsal anomeller arasındadır. Bu nedenle folik asit bebeğiniz için hayati bir öneme sahiptir.

Bir cevap yazın