HAMİLELİK 7. HAFTA

Anne Adayında olan değişimler gelişimler

Gebelikte 7. hafta annedeki değişiklikler son derece yavaş. Hamile olduğun hala belirgin değil. Bu hafta da insanlar sen söylemediğin sürece hamile olduğunu fark etmeyecek. Eğer bir süre bu durumu saklamak istiyorsan rahatlıkla saklayabilirsin. Şimdiye kadar birkaç kilo almış ya da vermiş olabilirsin. Bu normal bir seyir…

Halsizlik, yorgunluk, uyku isteği, mide kaynaması, sık idrara çıkma, kabızlık, hazımsızlık, gaz, şişkinlik, aşerme veya tiksinti, baş ağrısı  arasında sayılabilir. Yani bu hafta bütün saydığımız şikayetleri veya içlerinden birkaçını yaşayabilirsin. Bu biraz da kişiden kişiye değişen bir süreçtir.

Destekli veya daha büyük ölçülü sütyen ihtiyacınız olabilir. 

Bebeğinizdeki değişimler  gelişimler 

  • Bu hafta bebeğinin ağzı ve dili şekilleniyor.
  • Bağırsakları gelişiyor ve apandisti şimdiden hazır.
  • Kol ve bacakları oluşturacak çıkıntılar oluşuyor. El, kol, omuz ve ayak, bacak, diz bölümleri şekilleniyor.
  • Bebeğinin böbrekleri de artık yerli yerinde. İdrar üretimi ve boşaltım görevlerine başlamaya hazırlanıyor. Neyse ki henüz bebek bezi dünyasına girmen için erken.

Oluşmakta olan kafatası ise hala şeffaf… Büyüteçle bakacak olsan küçücük beyninin pürüzsüz yüzeyini görebilirsin. 

7 Haftalık  Anne Adayına Öneriler 

  •  Bu dönemde spor yamaya gayret edin. Eğer hamilelik öncesi spor yapıyorsanız; doktorunuza danıştıktan sonra dozunu düşürerek spor yapmaya devam edebilirsiniz.
  • Yoğun bir ofis ortamında çalışıyorsanız ve mesai dışında spor yapmaya vaktiniz yoksa gün içindeki aktiviteleri spora dönüştürebilirsiniz. Fotokopi için yerinizden kalkıp yürüyebilir, katlar arasında merdivenleri kullanabilirsiniz.

  •  Hamilelik öncesi gastrit veya ülser gibi sorunlar yaşamış olan hamilelerde mide sorunları hamilelikte erkenden başlayabilir. Bunun için baharatlı ve acı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

 

 

Bir cevap yazın