HAMİLELİK 23. HAFTA

Anne Adayında olan Değişimler Gelişimler 

gebelik kasık ağrısı ile ilgili görsel sonucuGebelik döneminde hiç bir nedene bağlanamayan karın ağrılarına sık rastlanır. Bu ağrılar çoğu durumda kısa süreli ve bıçak saplanır tarzda hissedilirler ve beraberinde başka normaldışı bir belirti yoktur. Bu ağrıların daha önceki haftalardan birinde anlatıldığı gibi rahimi yerinde tutan bağların gerilmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Rahim hızla büyümekte, bağlar ise daha yavaş büyüdüklerinden rahim tarafından gergin hale getirilmektedirler.

  • Her şikayetinizi danıştığınız gibi bu şikayetinizi de doktorunuza danışmanız önemlidir. Diğer ağrı nedenleri gözden geçirilecek ve sorun saptanmadığında ağrı bu şekilde açıklanacaktır.

Bebeğinizdeki Değişimler Gelişimler

patlıcan ile ilgili görsel sonucu

Gebeliğin 23. haftasında bebeğinin boyu yaklaşık 28-29 cm kadar, kilosu ise 500 gram kadardır. Minik Yavrun bu haliyle bir orta halli bir patlıcan kadar bu hafta.

  • Aslında şu ana dek bebeğinin hareketlerini hissetmeye başlamış olabilirsin. Ama esas şenlik şimdi başlıyor.
  • Çünkü bebekler 24. ile 28. haftalarda en aktif dönemlerini geçirirler. Rahmin içindeki yuvalarında yerleri bol olduğu için rahatça hareket ederler. Fakat hareketler kısa süreli ve düzensizdir.
  • Bu yüzden bir gün hissedip bir gün hissetmemek seni korkutmasın. Günlük olarak hareket takibini 28. haftadan sonra yapmaya başlayabilirsin.
  • Bebeğinizin orta kulak kemikleri de gelecek haftanın sonunda gelişimini tamamlıyor ve sesleri bebeğinizin işitme merkezine iletmeye başlıyorlar.

23 Haftalık Anne Adayına Öneriler

su ile ilgili görsel sonucu

  • Hamilelikte içtiğiniz su miktarı çok önemlidir. Özellikle bu dönemde, yaz aylarında çok daha fazla sıvı kaybı yaşanmaktadır. İçtiğiniz su miktarının yeterli olup olmadığının göstergesi idrar renginizdir. İdrarınız açık sarı renkte ise aldığınız sıvı yeterlidir. Vücudunuzdaki sıvı yetersizliği hem sizi halsiz bırakır, hem de erken doğuma da neden olabilir.
  • Anneler 23. Haftada çoğunlukla tüm testlerini tamamlamış olmaktadır. Bundan sonra bebeğin sağlıklı gelişimi takip edilerek gebelik süreci izlenmektedir. Vitamin alımını ve doktor kontrollerine düzenli olarak gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

  • Hamileyken sodyum alımı konusunda dikkatli olman gerekiyor. Çok fazla sodyum tüketmen vücudunun su tutmasına sebep olabilir. Bu da şişkinlik hissetmene yol açar. Çok fazla sodyum veya tuz içeren gıdalardan uzak durmaya çalışmalısın. Turşu, tuzlu kuru yemişler, işlenmiş veya konserve gıdalar…

Bir cevap yazın