HAMİLELİK 21. HAFTA

Anne Adayında olan Değişimler Gelişimler 

Bacaklarda, ayaklarda ve bileklerde özellikle gün sonunda şişme görülür. Eğer çok fazla ayakta kalıyorsan, gün içinde ayaklarını uzatarak dinlenirsen ayaklarının daha az şiştiğini görebilirsin. Bol bol su içmek de ödeme bağlı şişkinlikleri azaltacaktır.

HAMİLE BURUN KANAMASI ile ilgili görsel sonucuBazı anne adaylarında bu haftalarda veya daha ileriki haftalarda burun kanamaları olabilir. Bu kanamalar genellikle şiddetli değildir ve kendiliğinden dururlar. Kanamaların nedeni damar sisteminizdeki değişimler nedeniyle (kan miktarının artması) dış ortama açık olan burun içi kılcal damarların daha kolay çatlayabilir duruma gelmiş olmasıdır. Yaklaşık %20 anne adayı gebelikte bu durumu yaşar.

  Bebeğinizdeki Değişimler Gelişimler

MUZ ile ilgili görsel sonucu

Gebeliğin 21. haftasındasın. Bebeğin bu hafta iri bir muzun uzunluğunda diyebiliriz. Tam 27 cm, ağırlığı ise 340 gram kadar.

 

Gebeliğin 21. haftasından itibaren artık bebeğinin hareketlerini hissedebilirsin. Bu ilk hareketler çoğu kadın için rahatlama ve eğlence kaynağıdır. Onun tekme ve yumruk attığını, kıpırdadığını, hıçkırdığını, takla attığını 20-21.haftalardan itibaren hissedebilirsin.

Fakat hamileliğin bu aşamasında bebeğin hareketlerini bir gün hissedip bir gün hissetmemen de normal. Bunun için endişe etmene gerek yok. Fetüs hareketleri 28. haftadan itibaren daha istikrarlı olur. İşte o zaman hareketleri günlük olarak takip edip, durumunu kollamak akıllıca olacaktır.

21 Haftalık Anne Adayına Öneriler

21 haftalik gebe karikatürleri ile ilgili görsel sonucu

  • Bebeğinizin rahminizin içerisinde gittikçe büyümesi, kasıklarınıza baskı yapabilir. Bu nedenle kasık ağrıları ve sürekli idrar isteği yaşayabilirsiniz. 
  • Normal karşılanan şikayetlerden biri akıntı. Bu dönemde vajinal akıntı da devam edebilir.
  • Beyaz renkte sulu akıntının sebebi, hormonların serviksteki bezler ve vajina derisi üzerindeki etkisidir. Gebelikte normaldir ve endişe edilecek bir şey yoktur.
  • İştahın artması sonucu, sağlıksız beslenmek yerine, kabuklu kuru yemişler ve kuru üzüm başta olmak üzere, kuru meyvelerin tüketilmesi, daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın