HAMİLELİK 19. HAFTA

Anne Adayında olan Değişimler Gelişimler 

Bu ayın sonunda rahmin, göbek deliğinden 2 cm kadar yukarıda olacak. Bu aşamada hamile olduğunu artık kimseden saklayamayacaksın.

gebelik çatlaklar ile ilgili görsel sonucu

Daha önce ele aldığımız gibi, karnınızın, meme dokunuzun ve bazı anne adaylarında kalçaların büyümesine bağlı olarak bu bölgelerde çatlaklar oluşmaya başlayabilir. Çatlak olan cilt alanlarında kaşıntılar da sıktır. Cildinizin kuru olması kaşıntı şikayetini artırır.

Çatlaklar sıklıkla kalıtsal özelliklere bağlı olarak anne adaylarının %50’sinde oluşurlar. Badem yağı ya da diğer özel bazı kozmetik ürünlerle çatlak oluşan bölgelerde cildinizin kurumasını ve kaşınmasını önleyebilirsiniz.

Bol sıvı almanız ve sağlıklı beslenmeniz de cilt kuruluğunu önlemede yardımcı olur.

“Çatlak önleyici kremler” cildi nemlendirerek ve esnekliğine katkıda bulunarak çatlakların şiddetini azaltabilirler. Ancak eğer çatlak oluşturmaya eğiliminiz varsa hiç bir ilaç bunu tam olarak önleyemez. 

  Bebeğinizdeki Değişimler Gelişimler

İlgili resim

Gebeliğin 19. haftasındasın. Bu hafta bebeğin iri bir domates kadar. Boyu 15 cm oldu, kilosu ise 250 gram kadar.

 

19 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin duyularının gelişimi patlama yapar. Beyni tat alma, koklama, hissetme, görme ve duyma için ayrı bölgeler atamaya başlar. Bazı araştırmalar, bu haftadan sonra bebeğin sizin sesinizi bile duyabileceğini göstermiştir. Bu nedenle çekingen davranmayın, ona şarkılar söyleyin, okumalarınızı yüksek sesle yapın, onunla konuşun. Ayrıca 19. haftada boyu 14 cm’yi bulur ve ağırlığı 240 grama yükselir. Bu da minik mucizenizin yaklaşık bir mango boyutuna geldiğini gösterir. Kolları ve bacakları ise vücudunun diğer parçalarıyla orantılı bir boyuta ulaşır.

19 Haftalık Anne Adayına Öneriler

  • Özel bir engel yoksa hamilelikte düzenli egzersiz yapmanız vücudunuz için faydalıdır. Bebeğiniz büyüdükçe omurganın şekil değiştirmesi, adalelerin gerilmesi ile birlikte bel ve sırt ağrıları meydana gelebilir. Yer egzersizleri, yürüyüş ve yüzme gibi hafif egzersizlerden çok faydalanacaksınız.

  • Kendindeki değişimi daha çok gözlemliyor, ara ara keyiflenip ara ara tedirgin oluyorsun. Ruhsal durumundaki ani değişiklikler de seni yıpratıyor. O zaman bir şey yapmalı! Kendini daha iyi hissetmeni ve gevşemeni sağlayacak aktivitelerle ilgilenmen, inan ki, iyi gelecektir.

İlgili resim

  • 9 ay süren gebeliğiniz boyunca çeşitli tatil dönemlerine denk geleceksiniz.
  • Tatile çıkarken otobüs, araba veya uçak gibi taşıma vasıtalarından birini kullanacaksınız.
  • Fiziksel ve ruhsal olarak dinlenme fırsatı elde edeceğiniz bu dönemle ilgili olarak mutlaka önceden doktorunuzdan onay alın.
  • Genel olarak söylemek gerekirse yukarıda bahsedilen taşıma araçlarının tümü hamilelikte güvenlidir ve sağlıklı seyreden gebeliğinizi riskli bir duruma sokmaz. “Kesinlikle bir sorun çıkmaz” diyemesek de ortaya çıkan riskin siz zaten bu tatile çıkmasanız da oluşacak bir risk olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın