HAMİLELİK 17. HAFTA

Anne Adayında olan Değişimler Gelişimler 

 • Her geçen gün karnındaki değişiklikleri fark etmenin en iyi yolu eşinle birbirinize sarılmanız. Sarılın ve aradaki mesafenin her gün nasıl açıldığını görün. Hatta kendinize küçük bir hatıra albümü bile yapabilirsiniz. Her hafta aynı yerde aynı kıyafetlerle birbirinize sarılarak bir fotoğraf çektirin ve en sonuncu fotoğrafı da doğumdan sonraki hafta çektirin. Bu sefer minik bebeğiniz göbeğinde değil kucağınızda olsun.

 • Hamilelikte 17. hafta ile birlikte gündelik hayatında daha rahat hissetmek için artık daha bol kıyafetler giymeye başlasan iyi olur. Karnına ya da kasıklarına baskı yapan beli sıkı, rahatsız kıyafetlerden artık uzaklaşmalısın.

 • 17 haftalık gebelik cinsiyet tespiti için imkan veren haftalardan biri. Çünkü üreme organları bunu anlamaya fırsat verecek kadar gelişti. Fakat cinsiyet tespitine yönelik bulgularını etkileyen bazı faktörler var.

  • Ultrasonun yapıldığı gebelik haftası,
  • Fetüsün anne karnındaki pozisyonu,
  • Ultrasonografi cihazının kalitesi,

Hekimin tecrübesi gibi faktörler devreye girince tam olarak hangi hafta belli olacağını söylemek biraz zorlaşır. Ama 17 haftalık bebek cinsiyeti muhtemelen tespit edilir.

Bebeğinizdeki Değişimler Gelişimler

bebek elleri ile ilgili görsel sonucu

Gebeliğin 17. haftasında bebeğin iyiden iyiye büyümeye devam ediyor. Bu hafta O Senin avuç içi kadar. Boyu yaklaşık 12-13 cm, ağırlığı ise 140 gram kadar.

 

17 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin kafatası yumuşak kıkırdaktan kemiğe evriliyor ve göbek bağı -onu plasentaya bağlayan kordon- daha güçlü ve kalın olmaya başlıyor. Şu an yaklaşık 150 gram ağırlığında (hemen hemen bir turp kadar) ve 13 cm uzunluğunda. Eklem yerlerini oynatabilir ve ter bezleri gelişmeye başladı.

Bebeğiniz çiğneme ve emme becerilerini geliştiriyor, böylece sizden veya şişeden süt emebilecek. Aslında doğumda bebeğin sahip olacağı birçok hayati refleks, rahminizde şu an mükemmel hale geliyor.

17 Haftalık Anne Adayına Öneriler

İlgili resim

 • Süt ve süt ürünleri ile en sık bulaşan enfeksiyonlar, gıda zehirlenmesine neden olan salmonella ve listeriöz adı verilen mikroplardır.
 • Pastörize edilmemiş ve son kullanım tarihi geçmiş ürünlerde bu mikroplar sıklıkla görülür.  Pastörize günlük süt içebilirsiniz.
 • Üst solunum yolları enfeksiyonları hamilelikte daha ağır seyredebilir. Genelde 5-6 günde geçen bu rahatsızlıklar, hamilelik döneminde akciğer enfeksiyonlarına dahi sebep olabilir. Şikayetleriniz 4-5 günden uzun sürüyor ve ateşiniz yükseliyorsa, doktorunuza bilgi verin.

 • Zencefilli çaylar, ıhlamur, limon-nane gibi bitki çayları içebilirsiniz fakat adaçayı içmeyin.

  bitki çayları ile ilgili görsel sonucu

Bir cevap yazın