HAMİLELİK 11. HAFTA

Anne Adayında olan Değişimler Gelişimler 

limon ile ilgili görsel sonucuHamileliğin 11. haftası süresince mide bulantınız yavaş yavaş azalıyor. Kendinizi daha enerjik hissetmeye başlayacaksınız.

 

Mide bulantınız besin çeşitliliğinizi kısıtladığı için kilonuzda bir değişiklik olmamış olabilir. Ama endişelenecek bir şey yok. Genelde kadınlar ilk 3 ayda sadece 1-2,5 kilo alır. İştahınız yakında geri gelecek ve haftada yarım kilo almaya başlayacaksınız.Bu günlerde daha aç hissedebilirsiniz; bu iyi. Sabah bulantılarınız geçiyor ve iştahınız kabarmaya başladı. Artık hem kendiniz hem de bebeğiniz için besleniyorsunuz ama bu noktada asıl önemli olan doğru ve sağlıklı beslenmeniz.

Bebeğinizdeki Değişimler Gelişimler 

  • Bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 4 ile 6 cm, kilosu ise 8 ile 10 gr. civarındadır.Yani bebeğin nedeyse küçük bir limon kadar!
  • Bebek gelişiminde kulaklar başın yukarısına ve yanına doğru hareket eder. Baş büyüdükçe, yani dikleştikçe ve omuriliğe doğru yaslandıkça çene göğüsten ayrılır. Boyun gelişip uzar.

    İkili Tarama Testi Ne Zaman Yapılır?

  • Halk arasında zeka testi olarak bilinen ikili test, sık görülen kromozom anomalilerinden olan trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18 ihtimalinin yüksek olup olmadığını belirlemeye yarar

  • İkili test, bebeğiniz başından poposuna olan mesafesi 45 ile 84 mm arasında olduğu herhangi bir dönemde yapılabilir. Bu da çoğunlukla 11.-14. haftalar arasına denk gelir. Önemli olan bebeğin ense kalınlığının ölçüldüğü ultrason ile aynı gün kan verilerek beta HCG’nin serbest kısmı ve PAPP-A değerlerine kanda bakılmasıdır.

  • Bu iki hormon kan tahliliyle, ense kalınlığı ise bilgisayar programlarıyla hesaplanarak, yaş riski de eklenerek bir sonuç çıkartılır. Bu sonuç negatif (düşük risk) veya pozitif (yüksek risk) olarak değerlendirilir. Ama ikili test asla bebeğin %100 sağlıklı veya hasta olduğunu söyleyemez. Ancak sonucun yüksek riskli çıkması durumunda kesin tanı için ileri tanı tetkiklerinin yapılması gerekir.

11 Haftalık Anne Adayına Öneriler 

  • Bedenin hamileliğe henüz alışma sürecinde ve sen bu ilk üç aylık dönemin neredeyse sonuna geldin. Daha rahat olacağın sonraki sürece geçerken, spordan beslenmeye kadar kendine özen göstermeni ve seni rahatlatacak şeylere öncelik vermeni tavsiye ediyoruz.
  • Karbonhidratlı gıdalar gelişmekte olan bebeğin için temel enerji kaynaklarıdır. Bu gıdalar ayrıca vücudun proteini verimli bir şekilde kullanmasını sağlar. Bu gruptaki gıdalar çoğunlukla birbirinin yerine geçirilebilir. O yüzden ihtiyacın olan kadarını almak kolay olur. Elbette ihtiyacının ne kadar olduğunu en doğru kendi doktorun söyler. 
  • Ayrıca, hamilelik döneminde her gün 80 ile 10 mg. arası C vitaminine ihtiyaç duyarsınız. C vitamini, bebeğinizin yeni hücreler oluşturmasına ve sağlık diş-kemik gelişimine yardımcı olur. Günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamak için, portakal ve diğer narenciye ürünlerini tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın