HAMİLELİK 10. HAFTA

Anne Adayında olan Değişimler Gelişimler 

greyfurt ile ilgili görsel sonucuVücudunda kemik ve kıkırdak dokusu, kafasında ufacık kulak kanalları gelişiyor. Greyfurt büyüklüğünde bir rahme sahipsiniz..

Hem karın hem de bel çevreniz kalınlaşmaya başlayacak, hafif de olsa kilo aldığınızı fark edebileceksiniz. Bu nedenle kıyafetleriniz artık dar gelmeye başlayabilir. Bu nedenle kendinize karın bölgenizi rahat ettirecek beli lastikli veya iplikli kıyafetler seçmenizi öneririz.

Doktorunun tavsiyelerine uy ve onunla iletişim halinde kal. Randevuların hepsine mutlaka git. Doktorun zaten sana ne sıklıkla kontrole gitmen gerektiğini söyleyecektir ancak kabaca şöyle özetlenebilir. 35.haftaya kadar ayda bir, 35.haftadan sonra on günlük veya haftalık kontroller şeklinde devam edilir.

Bu haftayla birlikte birçok konu hakkında duygusallaştığını fark edebilirsin. Karamsar olabilir, en ufacık bir şeyde ağlama isteği gelebilir veya hayallere dalabilirsin. Duygusal dalgalanmalar çok normaldir. 

Bebeğinizdeki Değişimler Gelişimler

Bu haftanın en güzel yanlarından birisi de ultrason muayenesinde bebeğinizin kalp atışlarını duyabilecek olmanızdır. 

 • Bebeğinizin boyu 3,1 – 4,2 cm arasında ve kilosu yaklaşık 5 gram civarındadır.
 •  Ayak parmakları birbirinden ayrılır.
 • İskelet kemikleri ve kıkırdakları oluşur.
 • İnanmayacaksın ama küçücük kollarındaki dirsekler şimdiden çalışır durumdadır.
 • Göz kapakları şekle girer ve gözleri kapalıdır.
 • Dış kulaklar son şekline kavuşmak üzeredir.

Diş etlerinin altında dişlerin ilk minik tomurcukları belirmeye başlar. İlk dişini çıkarttığı günler de gelecek sabret!

 • Bu hafta içinde her bir dakikada 250.000 nöron üretilir. Yani beyni artık daha hızlı gelişir.

Böbrekleri daha fazla idrar üretir ve eğer bebeğin erkekse, testisleri de testosteron yani erkeklik hormonu üretir.

10 Haftalık Anne Adayına Öneriler

 •  Egzersizler dolaşım ve solunum sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlarken, kendinize duyduğunuz güvenin artmasına ve olumlu duygular hissetmenize de katkı sağlayacaktır. Egzersiz yapan anne adaylarında gebelikte yaşanan belli başlı sıkıntılar (uykusuzluk, ağrı, varis vb.) daha az görülür ihmal etmeyin.

 • Artık bebeğinin sağlığı için yavaş yavaş kilo almaya başlamalısın. Normal kiloda bir kadın hamilelik boyunca toplam 12.5 ila 17.5 arası kilo almalıdır. Kilo alımın, doktoruna hem senin sağlığın hem de bebeğinin sağlığı ile ilgili bilgi verir.
 • Bu dönemde hem kendi hem de bebeğiniz için  yeterli miktarda flor almanız gerekir. Dişlerinizi yemeklerden sonra flor içerikli diş macunlarıyla fırçalamalı, tedavi edilmesi gereken dişleriniz için bir an önce bir diş doktorundan randevu almalısınız.
 •  Hamilelik, vücudunun protein ihtiyacını arttıran bir süreçtir. Çünkü protein sana; cenin, plasenta, rahim ve göğüslerin gelişmesi ve onarımı için kritik olan amino asitleri sağlar.

Bir cevap yazın